مشاوره پایان نامه

خرید بنزن صنعتی

خرید بنزن صنعتی | فروش بنزن صادراتی | کاربرد های بنزن :

بنزن چیست؟

بنزین (Benzene) متعلق به خانواده هیدروکربن ها و جز ترکیبات آروماتیکی میباشد با فرمول مولکولی C6H6 که هر مولکول آن با 6 اتم کربن و 6 اتم هیدروژن پیوند برقرار کرده و آرایش حلقوی را بوجود آورده است. این آرایش حلقه مانند بنزن نامیده می‌شود که در بسیاری از ترکیبات از جمله آسپیرین و ماده منفجره تری ‌نیترو تولوئن نیز وجود دارد. بنزن در طبيعت به دو ساختار صندلي و قايقي وجود دارد که ساختار صندلي آن غير قطبي بوده و ساختار قايقي قطبي مي‌باشد.
بنزن مایعی است بی‌ رنگ، خوشبو و فرار که با شعله زرد رنگ همراه با دوده می‌ سوزد و بسیار سمی و سرطان زا میباشد. خرید و فروش بنزن ، ماده شیمیایی که در تولید صنعتی گروهی از مواد مانند پلی ‌استایرن، لاستیک مصنوعی و نایلون استفاده می ‌شود بسیار گسترده است. همچنین در تهیه شوینده‌ ها و رنگ ‌ها نیز به کار می‌ رود.

جدول خواص فیزیکی بنزن :

 

خواص فیزیکی

شکل ظاهری
مایع بی رنگ
فرمول مولکولی
C6H6
جرم مولکولی
78.11 g.mol-1
چگالی
(20)0.8765 g.cm-3
نقطه ذوب
5.53 ºC
نقطه جوش
80 ºC
انحلال پذیری در آب
0/18g/100mL

تاریخچه کشف بنزن :

بنزن را شیمیدان معروف ، مایکل فارادی در سال 1825 میلادی کشف کرد. اولین بار فارادی بنزن را از گاز درخشان فشرده‌ای جداسازی کرد که از پیرولیز روغن وال ساخته می‌شد و آن را برای اولین بار بی کاربورت هیدروژن نامید. سپس در سال 1834 میلادی فردی به نام آیل هارت میچرلیش بنزن را از گرما دادن بنزوئیک اسید با کلسیم اکسید سنتز کرد و با اندازه ‌گیری چگالی بخار آن، نشان داد بنزن دارای فرمول مولکولی C6H6 است. بنزن در گذشته از طریق حرارت دادن قطران زغال‌سنگ و سپس تبدیل بخار آن به مایع به‌دست می‌آمد اما امروزه بنزن به مقدار زیاد از نفت خام استخراج می‌شود.

کشف ساختار مولکولی بنزن توسط ککوله :

با توجه به فرمول مولکولی بنزن، ساختارهای مختلفی برای این مولکول تصور میشود. دانشمندان شیمی آلی در قرن نوزدهم فرضیه های مختلفی درباره ساختار این مولکول داشتند که برخی از آن‌ها با توجه به تعداد محصولات ایزومری مشتق شده از بنزن، رد شده و برخی دیگر مورد قبول بودند تا اینکه ساختار اصلی و واقعی بنزن توسط فردریش آگوست ککوله دانشمند آلمانی در سال 1865 میلادی شناسایی شد.
براساس توصیف ککوله، بنزن یک مولکول حلقوی است که در آن6  اتم کربن یک ساختار6 ضلعی منتظم تشکیل داده ‌اند و هر کدام به یک اتم هیدروژن نیز متصل هستند. او این‌ گونه بیان کرد که پیوندهای کووالانسی بین اتم‌ های کربن به شکل یکی در میان، ساده و دوگانه است. البته وی معتقد بود جای پیوندهای ساده و دوگانه به سرعت عوض می‌شود و این مورد موجب می‌گردد طول پیوندهای کربن-کربن یکسان باشد. در واقع او برای بنزن چیزی شبیه به مفهوم امروزی رزونانس را توصیف نمود.

توصیف بنزن از نگاه اوربیتالی :

بر اساس توصیف اوربیتالی ناشی از مکانیک کوانتوم، می‌توان هر کربن را دارای هیبریداسیون sp2  در نظر گرفت که هر یک از این اوربیتال‌ها برای تشکیل پیوند کووالانسی سیگما با اتم هیدروژن و دو اتم کربن همسایه به کار می‌روند. نهایتاً یک اوربیتال p هم باقی می‌ماند که عمود بر صفحه مولکول است و قابلیت هم‌پوشانی جانبی با اوربیتال‌های مشابه بر روی کربن‌های مجاور را دارد. بنابراین ابر الکترونی پای (∏) در اثر هم‌پوشانی شش اوربیتالp  بر روی شش اتم کربن حلقه تشکیل می‌دهد.

ویژگی های بنزن :

1. بی رنگ

2. معطر
3. قدرت تبخیر بالا
4. قدرت اشتعال بالا
5. دارای ساختار حلقه ای

انواع روش های تولید بنزن :

1. ريفرمينگ کاتاليستي :

در اين روش گروهي از هيدرو کربن ها با دماي جوش 60 تا 200 درجه سانتي گراد در حضور کلريد پلاتينيوم و يا کلريد روهيديوم در دما 500 و فشار 8 تا 50 اتمسفر با هيدروژن ترکيب مي شوند. محصولات نهايي پس از جداسازي شامل بنزن مي شوند.

2. تولوئن هايدروآلکيلاسيون :

در اين روش تولوئن به بنزن تبديل مي شود.

3. تسهيم نامتناسب تولوئن:

در واحدهايي که توليد تولوئن و زايلن هر دو مدنظر باشند اين روش جايگزين خوبي براي روش هايدروآلکيلاسيون است.

4. کراکينگ بخار(steam cracking) :

اين روش راه مناسبي براي توليد اتيلن و ساير آلکن ها از هيدروکربن هاي خطي و بزرگ است. بنزن محصول جانبي بعضي از اين واکنش ها از جمله پيروليز گازوييل است.

 

کاربرد های بنزن :

1. در صنایع لاستیک سازی
2. در صنایع پلاستیک سازی
3. در صنایع رنگ و رزین
4. به عنوان پاک کننده سموم آفت کش
5. برای تولید نایلون
6. در تولید روغن ها روان ساز

سفیر آزما کیان برند اول فروش مواد شیمیایی و آزمایشگاهی در ایران می باشد.

مطب پیشنهادی :
محیط کشت سالمونلا آگار | خرید محیط کشت آگار | خرید و فروش محیط کشت سالمونلا آگار

با تشکر مجله دانش شیمی و تیم پایان نامه من

[wpseo_address show_state="1" show_country="1" show_phone="1" show_phone_2="1" show_fax="1" show_email="1" show_url="1" show_logo="0"]
مشاوره مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *